15 lis 2012

Healthy Water...

Autor: Unknown o 13:36

Witajcie! Mam nadzieje, że dzień mija Wam przyjemnie i w dobrych humorach:-)

Dziś będzie lekki post... lekki bo o bezkalorycznym symbolu życia, płodności i oczyszczenia.
Jednym z głównych składników naszej codziennej diety - WODZIE!

W sklepach pojawia się coraz więcej wód butelkowych. Jaką wybrać, aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie daje nam woda? Jest na to kilka sposobów. Dlatego przedstawiam Wam kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę.

Woda jako źródło składników mineralnych

Wody wysoko i średnio-zmineralizowana przede wszystkim uzupełniają nasze zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. W śród nich wyróżniamy: magnez, wapń, sód, chlorki, fluor, żelazo, siarczany i wodorowęglany.

Woda mineralna będzie świetnym źródłem magnezu, jeśli zawartość tego pierwiastka jest wyższa od 50 mg/litr. Nasze średnie zapotrzebowanie na magnez wynosi ok. 300-400 mg na dzień.

Drugim ważnym składnikiem występującym w wodzie jest wapń. Zawartość tego składnika mineralnego powinna być wyższa od 150 mg/litr. Zapotrzebowanie dzienne na ten pierwiastek wynosi od 900 do 1200 mg. Wypijając nawet 2 litry wody dostarczamy naszemu organizmowi jedynie ok. 300 mg, stąd nie ma obaw, że przedawkujemy ten składnik.

Kolejne dwa składniki to sód i chlorki. Zapotrzebowanie na te pierwiastki wzrasta przy wysokich temperaturach i dużym wysiłku fizycznym. Niedobór tych pierwiastków prowadzi do szybkiego odwodnienia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań dietetycznych,
w upalne dni i podczas wzmożonego wysiłku fizycznego warto pić wodę, która zawiera sód i chlorki, w ilościach powyżej  200 mg/litr. Na co dzień lepiej jednak nie przekraczać tej ilości.

Woda bogata jest również we fluorki i żelazo. Zawartość tych dwóch składników w wodzie powinna być wyższa od 1 mg/litr. Fluor jest nie zbędny w procesie budowy zebów i kości. Za to żelazo jest niezbędne do wytwarzania hemoglobiny i potrzebne do zachowania odporności.

Następne składniki odżywcze to siarczany i wodorowęglany. Siarczany występujące w wodzie korzystnie wpływają na pracę wątroby i trzustki. Wodę, która zawiera duże ilości siarczanów - powyżej 200 mg/litr zaleca się przy skłonnościach do zaparć. Wodorowęglany w wodzie, których zawartość jest wyższa od 600 mg/litr wpływają na odczyn alkaliczny czyli zasadowy wody, neutralizujący kwasy żołądkowe.

Stopień mineralizacji wody

Wśród naturalnych wód mineralnych klasyfikujemy:

- wody mineralne wysoko-zmineralizowane, której poziom mineralizacji wynosi od 1500 do 4000 mg składników mineralnych na litr. Do tej grupy należy. m.in.: Kryniczanka, Piwniczanka, Muszynianka.
- wody mineralne średnio-zmineralizowane o ogólnej mineralizacji od 500 do 1500 mg/l składników mineralnych. W tej grupie znajdziemy takie wody jak: Cisowianka, Jurajska, Nałęczowianka, Ustronianka, Nestle Aquarel.
- wody mineralne nisko-zmineralizowane, o poziomie mineralizacji od 50 do 500 mg/l składników mineralnych.  Do grupy tej należy: Dobrawa, Primavera, Żywiec Zdrój.



Zapamiętajcie dziewczyny przynajmniej zalecaną wartość dla 3 podstawowych pierwiastków, dzięki temu będziecie mieć pewność, że wybrana przez Was woda wpływa korzystnie na organizm.

Mini Ściąga:
- więcej niż 50 mg/l magnezu,
- powyżej 150 mg/l wapnia,
- mniej niż 200 mg/l sodu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

LifeStyle by Katarina&Patricia Copyright © 2012 Design by Antonia Sundrani Vinte e poucos